Kdysi dávno v předaleké galaxii… Od premiéry první epizody nové Hvězdně válečné trilogie uplynulo již téměř 13 let. Nyní nám jí Gerge Lucas servíruje znovu a jak jinak než ve 3D.

V tomto případě je standardní představení děje myslím zhola zbytečné, přesto pro ty, kteří se snad z Hvězdnými válkami nikdy nesetkali alespoň lehčí nástřel…


Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikají spory ohledně obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Obchodní federace doufá, že celý problém vyřeší její armáda droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo, které vládne královna Amidala. Nejvyšší kancléř tajně vysílá dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti, aby konflikt zažehnali. Věci se ovšem zvrtnou a tak začíná to pravé dobrodružství, na které jsme z Hvězdných válek zvyklí.


Jak již bylo napsáno v předchozích řádcích, v tomto případě je děj věcí druhotnou. To, o co v tomto případě jde a bude zajímat miliony fanoušků po celém světě je již zmiňovaný převod do třetí dimenze. Sám režisér a otec hvězdné ságy si s myšlenkou natočení Hvězdných válek ve třetím rozměru pohrával již při produkci epizod II a III, tedy v dobách, kdy to ještě nebylo tak zcela běžné. Nakonec se mu to povedlo až nyní. Na pracích se začalo již v roce 2010, kdy se komplet celý film záběr po záběru začal převádět do 3D a výsledek nám nyní míří do kin.


Za sebe musím říct, že Epizoda I je z mého pohledu vůbec nejslabším článkem celé ságy, přesto v ní má svoje místo a podobně jako ostatní díly obsahuje několik geniálních momentů (závod kluzáků, šermířský souboj s Darthem Maulem). I proto jsem se na opakovanou premiéru poměrně těšil. Výsledek konverze do třetí dimenze je však minimálně rozpačitý a nevýrazný. Dost možná jsem od převodu 13 let starého snímku čekal až příliš, ale to, co jsem měl možnost vidět v kině, mě zklamalo.


Povedených 3D efektů je zde opravdu minimálně a rozdíl mezi klasickou 2D verzí a touto novou je tak minimální. Sám jsem zkoušel v jednu chvíli koukat bez brýlí a rozdíl jsem žádný nezaznamenal. Obraz je v určitých chvílích tmavší, než jsou fandové zvyklí z původní verze, navíc se na snímku místy nepříjemně promítá i fakt, že snímek původně nebyl pro 3D určen, takže některé rychlejší střihy poměrně ruší. V našich končinách vše ještě podpořeno faktem, že snímek jde do kin s českým dabingem. Ten sice není úplně nejhorší, nicméně originál je originál a je škoda, že místní distribuce stále těsně svazuje dabing a 3D filmy. Scorseseho Hugo však dokazuje, že to ve 3D jde i bez dabingu.


George Lucas ještě před uvedením do kin avizoval, že tento kousek je prvním pokusem a teprve jeho úspěch, či neúspěch zajistí převody i dalších dílů slavné ságy. Osobně si netroufnu tipovat, zda se dalších dílů dočkáme nebo ne, ale vzhledem k faktu, že fanoušků jsou po celém světě miliony a zvědavost je mnohdy hodně mocná čarodějka, o osud dalších dílů ve 3D bych se nebál. I přes moje zklamání bych nakonec návštěvu kina doporučil. Pro ty co film znají, bude možná až nostalgickým připomenutím. Pro ty, kteří ještě o Hvězdných válkách nikdy neslyšeli pak jedinečnou šancí seznámit se s nimi na velikém plátně, kam bezpochyby patří.
Režie: Geroge Lucas
Hrají: Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman, Jake Lloyd, Keira Knightley, Permilla August, Ian McDiarmid, Oliver Ford Davies, Anthony Daniels, Samuel L. Jackson, Ray Park, Dominic West, Celia Imrie
Turínský kůň - recenzeRealitní kancelář Real Spektrum nabízí ty nejlepší nemovitosti na prodej
Krásné osvětlení interiéru od mnoha výrobců na Posvitime.cz
Nejjednodušeji a nejrychleji nakoupíte RC modely v internetovém obchodě Modelářka.cz
Luxusní šperky světové značky ze férové ceny!
Šperky Swarovski a bižuterie
Šperky z chirurgické oceli se Swarovski krystaly.Snubní prsteny Altar.