Černá labuť - recenze

Tisk PDF

V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, září Natalie Portman jako primabalerína Nina, která uvízne v síti intrik, jež proti sobě spřádají s taneční rivalkou Lilly. Po více než roce míří do našich kin další kousek z dílny mistra svého řemesla Darrena Aronofského. A čekání se opravdu vyplatilo...


     Černá labuť sleduje příběh Niny (Natalie Portman), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou (Barbara Hershey), která nadšeně podporuje dceřiny profesionální ambice. Když se umělecký šéf Thomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne kvůli nové premiéře sezóny, klasickému Labutímu jezeru, vyměnit stávající primabalerínu Beth Macintyre (Winona Ryder), Nina je jeho jasnou volbou. Postupně se ale objeví konkurence, nová tanečnice Lily (Mila Kunis), která na Leroye také velmi zapůsobí. “Labutí jezero” vyžaduje tanečnici, která umí zahrát jak nevinnou a noblesní Bílou labuť, tak její zlé dvojče, Černou labuť, která představuje lstivost a smyslnost. Nina je ztělesněním Bílé labutě, zatímco Lily je typická Černá labuť. Mezi oběma tanečnicemi se postupně zvětšuje rivalita i podivně pokroucené kamarádství a Nina se více a více nevědomky vnořuje do své temné stránky, čímž sama sebe ohrožuje a vystavuje totální zkáze.


     Aronofsky, který se všem filmovým fandům vryl do paměti mistrovským Requiem za sen, se po splněném tvůrčím snu v podobě přemýšlivé a ne pro všechny fanoušky zkousnutelné Fontány, vrátil tam, kde to zná nejlépe a je opravdovým mistrem svého oboru. Do portrétování a vyprávění příběhů jedinců, jejichž bezmezná vášeň a touha jsou nakonec sebezničující. Předvedl to již ve skoro 3 roky starém Wrestlerovi a k dokonalosti dovedl právě Černou Labutí. V ní nám servíruje strhující, fascinující, mrazivý a zároveň dojemný příběh o poznávání sebe sama. Niterný příběh křehké dívky, která postupně dospívá a objevuje svojí sexualitu, aby nakonec překonala sama sebe.


     Aronofsky v průběhu filmu postupně přitvrzuje a divák je tak pohlcen tísnivou a značně schyzofrénní atmosférou, která ke konci vrcholí způsobem, za který by se nemusela stydět naprostá většina soudobé hororové produkce. K tomu všemu přispívá výborná hudba Clinta Mansella, spolu s decentně roztřesenou kamerou, která je hlavní hrdince neustále v patách. Kapitolou sama pro sebe je pak herecké obsazení. To ostatně bylo vždy Aronofského doménou.

V Requiem za sen zazářil Jared Leto, ve Fontáně dvojice Hugh Jackman a Rachel Weisz a ve Wrestlerovi zase na oscara nominování Mickey Rourke a Marisa Tomei. Černá labuť v tomto ohledu není výjimkou a bezezbytku si jí pro sebe krade famózní Natalie Portman, která už si za roli odnesla Zlatý Glóbus a podle všeho by jí neměl utéct ani zlatý „plešoun“. Sám Aronofsky přiznal, že Natalie Portman byla jeho jasnou volbou již v dobách, kdy nebyl hotový scénář a jeho rozhodnutí bylo zkrátka geniální.


     Portman nepotřebuje okázalá gesta, aby jste jí vše bezezbytku uvěřili. Ve vedlejších rolích pak zazáří hlavně stále obsazovanější Mila Kunis, která se pravděpodobně také objeví v oscarových nominacích. Tato herečka původem z Ukrajiny zazářila již loni v postapokaliptickém akčňáku Kniha Přežití a filmoví fandové jí jistě zaznamenali např. v povedených Kopačkách, v méně povedeném Maxi Paynovi, popřípadě jí seriáloví fanatici můžou znát jako hlas Meg z kultovního seriálu Family Guy. Spolu s ní v Černé Labuti jistě zaujme tradičně velmi dobrý Vincent Cassel, mihnuvší se Winona Ryder, popřípadě skvělá Barbara Hersey v roli matky, která do své dcery promítá svoje nenaplněné ambice.


     Konečné hodnocení by se dost možná hodilo zakončit posledními slovy, které budou ve filmu vyřčeny: „It Was Perfect“. Pokud jste alespoň trošku filmovými fanoušky a rozhodujete se na co jít v nejbližších týdnech do kina je Černá Labuť jasnou volbou. V mém skromném žebříčku se spolu s Nolanovým Inception jedná o nejlepší film loňského roku a byla by velká škoda jej v kině propásnout.

V kinech od 10.2.2010

HODNOCENÍ : 100%

Černá Labuť (Black Swan), Drama / Thriller, USA, 2010, 110min

Režie: Darren Aronofsky

Hrají: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder

Václav Carvan

 

Hudba, Film, Film, DVD/VCD, Akční

Přihlášení

  • Menu
  • Anketa

Film roku 2009













Kdo je Online

Právě připojeni - hostů: 22 
  • Tento týden
  • Příští týden
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  • News
  • Nejočekávanější filmy
Dilema - recenze
Pravda bolí! Tento shluk slov snad slyšel ve svém životě každý a nejeden ...
Zkažená úča - recenze
Krásná Cameron Diaz se nám předvádí v letním komediálním Hollywood...
Kovbojové a vetřelci - recenze
Opět nás čeká obrovská invaze mimozemšťanů, kterou hodlá vyřešit hrst...

Realitní kancelář Real Spektrum nabízí ty nejlepší nemovitosti na prodej

Krásné osvětlení interiéru od mnoha výrobců na Posvitime.cz

Nejjednodušeji a nejrychleji nakoupíte RC modely v internetovém obchodě Modelářka.cz

Šperky Swarovski

Luxusní šperky světové značky ze férové ceny!

Swarovski šperky

Šperky Swarovski a bižuterie

Snubní prsteny-Šperky

Šperky z chirurgické oceli se Swarovski krystaly.Snubní prsteny Altar.