Bez soucitu (Tak je v české distribuci film From Paris with love uváděn) vznikl v mysli producenta Luca Bessona (Kurýr, 5 Element) a na plac přivedl hvězdy Johna Travoltu (Pulp Fiction, Chyťte ho) a Jonathana Rhyse Meyerse (Mission Impossible 3, Tudorovci). Režie se ujal Pierre Morel, jehož Taken (96 hodin) u fanoušků béčkových stříleček zabodoval na plné čáře i přes nepříliš povedený scénář a tak se čekalo, co nám nabídne tentokrát. Paříž si zjevně zamiloval a není divu, protože pro akční film jsou uličky tohoto města jak dělané. Tentokrát nás zavede do různých zákoutí, asijskou restaurací počínaje a sídlištěm na periferii s nelegální výrobnou drog konče.


Co je ovšem hned na začátku nutné udělat, je vypnout a nenechat se vnést do zápletky, jelikož ta je děravější než lecjaký ementál a člověk by mohl po polovině filmu znechucen odejít ze sálu. Scénář se bohužel nepovedl, jak už to poslední dobou u filmů, které produkuje a hlavně spolupíše Luc Besson. Přesmyčky a různé zvraty jsou snadno odvoditelné, postava Jamese je na rozhraní mezi zelenáčem a komickou figurkou, tudíž Jonathan Rhys Meyers nemá pomalu co hrát, kromě udivených výrazů, kroucení hlavou a zbytečného povyku pro nic. Postupem času je sice proti své vůli vtažen do hry, kterou celou svou kariéru chce hrát, ale určitě si ji nepředstavoval zrovna v této podobě a s takovými šrámy. Jeho parťák v podání Travolty je na druhé straně přehnanou karikaturou tajného agenta CIA v poli a spíše by se hodil jako vedlejší figurka, která jen vpluje na pět minut a hned zase zmizí. Takhle to s ním musíme vydržet celou stopáž filmu, i když nutno uznat, že jeho nové image je snad tou nejlepší, kterou od Pulp Fiction nabral.


Jsou to ale právě akční pasáže, které jsou u béčkových filmů tohoto typu tím stěžejním, jež drhnou až to není hezké - Travoltovi věříte možná tak polovinu z jeho Segalovských schopností říznutými Terminátorskou neprůstřelností. Prakticky se nezapotí a nejlepší akce je po hříchu ta, kdy ji jen z pozice Reeceho slyšíme, ale nevidíme. Jsou to pak překvapivě chvilky, kdy se nestřílí, které diváka více uspokojí a občas i příjemně pobaví - viz double cheese.


Nejde ale být jen přehnaně kritický. Bez soucitu má své momenty, které nám sice už všechny byly ukázány již v traileru, ale i tak si je člověk společně s popcornem vychutná. Například šálek čaje, zapomenuté složky v autě nebo po dobrou polovinu filmu keramická váza plná drog, ze které si Wax s chutí šňupne před tím, než zmasakruje pár dalších „bad guy‘s“. Přesto se ale s postupujícím dějem stává neutuchající přecházení z místa na místo, neustálé řešení situace dva proti přesile (respektive jeden a půl) uspávajícím stejně tak jako Tom Hanks v Angels & Demons - ovšem ten měl výhodu v kvalitní filmové hudbě, která dokázala diváka nabudit, tady občas jen vytrhne z krátkého zdřímnutí.
Paříž je město zamilovaných a ačkoliv se nám ji filmový tvůrci občas snaží předložit z jiného úhlu, je více než jasné, že více uvěříme nějaké love story než akčnímu bijáku bez hlavy a paty. To co je v Bez Soucitu servírováno na stříbrném podnose hvězd, je jen rychle kvašené víno s trpkou příchutí, která zanechává na jazyku pachuť už během konzumace. S úlevou je třeba říci, že nehrozí velký bolehlav, jelikož hodina a půl je v dnešní době na film již spíše kratochvílí než celovečerní zábavou.

Sečteno a podtrženo. Bez soucitu je akční jízda rychlým autem, kterému notně zadrhává převodovka a chvílemi vypadává motor, jak je přehlcen dupáním na plynový pedál. Zpátečku už bohužel nejde zařadit a tak musíme celou cestu ujet až k nepříliš ověnčenému cíli, který můžeme snadno minout stejně tak, jako tento film v multiplexu. Zbývá jen doufat, že se Luc Besson vrátí do doby, kdy se v jeho hlavě zrodil Pátý element a Pierre Morel dostane do rukou kvalitnější látku na zfilmování. John Travolta už asi nikdy nebude tančit jako v Pomádě a Jonathan Rhys Meyers se snad brzo zbaví nálepky a výrazu Jindřicha z Tudorovců, aby mohla jeho kariéra ještě o něco povyrůst, tímto počinem to asi bohužel nebude.
Režie: Pierre Morel
Hrají: John Travolta, Jonathan Rhys Meyers, Kasia Smutniak
Dívka, která kopla do vosího hnízda - recenzeRealitní kancelář Real Spektrum nabízí ty nejlepší nemovitosti na prodej
Krásné osvětlení interiéru od mnoha výrobců na Posvitime.cz
Nejjednodušeji a nejrychleji nakoupíte RC modely v internetovém obchodě Modelářka.cz
Luxusní šperky světové značky ze férové ceny!
Šperky Swarovski a bižuterie
Šperky z chirurgické oceli se Swarovski krystaly.Snubní prsteny Altar.